Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

۱۷:۰۵ دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
» طرح مولدهای مقیاس کوچک » اخبار » مدیریت عملکرد سیستم CHPراز صرفه جویی طولانی مدت و کارایی بیشینه
مدیریت عملکرد سیستم CHPراز صرفه جویی طولانی مدت و کارایی بیشینه [ ۵ مهر ۱۳۹۰ ]

مدیریت عملکرد سیستم CHP
راز صرفه¬جویی طولانی مدت و کارایی بیشینه
\" بخش اول \"صاحبان و بهره¬ برداران واحدهای صنعتی و تجاری به دلیل مواجهه با فشارهای رقابتی در راستای کاهش
هزینه ها و آلودگی های دی اکسیدکربن، به شکل فعالانه ای به دنبال راهکارهای استفاده بهینه از انرژی هستند. از آنجائیکه قیمت انرژی الکتریکی در سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشته، ایده استفاده از تولید همزمان برق و حرارت (CHP) توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.
تولید همزمان برق و حرارت که تحت عناوین \"تولید همزمان Cogeneration \" و \"تولید پراکنده\" نیز شناخته می شود، به معنای تولید همزمان و پیوسته دو نوع انرژی حرارتی و الکتریکی از یک منبع سوختی که معمولاً گاز طبیعی و در برخی موارد، بیوگاز حاصل از فرایندهای تولیدی کارخانجات است می باشد. توانایی تولید دو نوع انرژی با استفاده از یک منبع سوخت فسیلی باعث بالا رفتن راندمان به میزان قابل توجهی شده و بنابراین دارای هر دو نوع مزیت اقتصادی و زیست محیطی خواهد بود.
واحدهای استفاده کننده از سیستمهای CHP، برق تولیدی خود را مصرف نموده و از گرمای خروجی (تلف شده) جهت تولید بخار فرایند، گرمای آب، گرم کردن هوا و یا سایر نیازهای گرمایی استفاده می کنند. همچنین امکان استفاده از گرمای بازیابی شده جهت تولید مجدد برق نیز وجود دارد. یک سیستم معمول تولید همزمان برق و حرارت شامل یک موتور، یک توربین بخار یا توربین گاز جهت راه اندازی یک ژنراتور برق و یک مبدل حرارتی جهت بازیابی حرارت موتور یا گاز خروجی از اگزوز و تولید آب یا بخار گرم می باشد. این سیستمها، امکان تولید برق و گرمای مورد نیاز را با مصرف سوخت 10 تا 30 درصد کمتر از حالت تولید جداگانه برق و گرما فراهم می کنند.
چنانچه سیستمهای CHP به درستی نصب و مدیریت شوند می توانند مزایای مالی و عملکردی قابل توجهی برای واحد صنعتی خود در مقایسه با روش های معمول فراهم کنند که این مزایا شامل موارد زیر می باشد:
- افزایش بازدهی انرژی: تولید انرژی با مصرف سوخت کمتر.
- کاهش نیازهای الکتریکی (دیماند) از شبکه نیرورسانی.
- کاهش هزینه های مصرف برق در ساعات پیک برق.
- کاهش تولید گازهای گلخانه ای آلاینده.
- برخورداری از سیستم تولید انرژی پشتیبان یا ثانویه برای مواقع اضطراری.

1- تئوری دکمه سبز \"Green Button Theory\" :
ایده استفاده از واحدهای تولید همزمان بسیار جذاب است؛ با این وجود معمولاً از آنجائیکه بسیاری از صاحبان یا بهره برداران این سیستمها نسبت به عملکرد پیچیده آنها آگاهی کافی ندارند، واحدهای کوچک تا متوسط CHP انتظارات اولیه را برآورده نمی کنند. برخی از صاحبان و بهره برداران CHP، از سیستم خود در شرایط تئوری دکمه سبز بهره برداری می کنند که شامل مراحل زیر است:
- طراحی و ساخت نیروگاه را انجام بده.
- دکمه START را فشار بده.
- از کلیه مزایای سیستم CHP استفاده کن.
بسیاری از بهره برداران سیستمهای تولید همزمان برق و حرارت به دلیل اعتقاد اشتباه به این تئوری نادرست، نیازهای نگهداری و هزینه های لازم در طول دوره بهره برداری را نادیده گرفته و با کاهش راندمان سیستم در طول زمان، نمی توانند به حداکثر کارایی دست یابند. به همین دلیل بسیاری از صاحبان سیستمهای CHP از نتایج حاصله ناامید شده و به یکی از دو عمل \"تعمیرهای سریع ناکافی\" و یا \"خاموشی سیستم و بازگشت به شبکه\" روی می آورند. درحالیکه با مقداری توجه و ایجاد تغییرات محدود می توان از آن اجتناب نمود.

2- از بین بردن تفاوت عملکردی:
تفاوت عملکرد میان یک سیستم CHP که با راندمان حداکثر کار می کند با یک سیستم غیرکارا می تواند در نوع نگاه به این سیستم ها بسیار تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال موتورهای رفت و برگشتی که در یک نیروگاه تولید همزمان با عملکرد خوب نصب شده اند معمولا در محدوده دسترسی 92 تا 94 درصد کار می کنند در حالیکه بسیاری از نیروگاههای CHP موجود درصنعت دارای ضریب دسترسی 70 تا 75 درصد هستند. چنین تفاوتی در عملکرد می تواند نقش کلیدی در عدم موفقیت سیستم تولید همزمان برق و حرارت در تامین انتظارات و صرفه جویی هزینه ها داشته باشد.
با این وجود، یک سیستم با عملکرد پایین دارای تجهیزات کهنه نیز می تواند اصلاح شود. به عنوان مثال یک سیستم CHP با راندمان حدود 70 درصد را می توان براحتی و با ایجاد تغییرات کافی در نحوه بهره برداری و نگهداری به راندمانی در حدود 88 درصد رساند. این شرایط را می توان در واحدهایی که بدلیل عملکرد نامطلوب خاموش شده اند نیز انجام داد.
راز رسیدن به حداکثر بهره واحدهای CHP به نحوی که بتوانند انتظارات از پیش تعیین شده را برآورده نمایند یا حتی از آن فراتر روند چیست؟ چگونه می توان یک سیستم تولید همزمان را که دارای عملکرد نامطلوب است احیا نمود؟ پاسخ این سوالات علاوه بر مواردی نظیر استفاده از تجهیزات بهتر، شامل طراحی، مدیریت و بهره برداری صحیح از نیروگاه با توجه و تمرکز کافی می باشد. موارد زیر جزو موارد کلیدی تمایز یک نیروگاه با عملکرد بهینه و نیروگاهی با عملکرد نامطلوب می باشند:
- طراحی نیروگاه با در نظر گرفتن عملکرد و کارایی بیشینه.
- داشتن انتظارات صحیح و منطقی از CHP مورد نظر.
- توسعه پلان بهره برداری نیروگاه بر اساس داده های موجود.
- اندازه گیری و دنبال نمودن عملکرد سیستم در زمان های مختلف.
- استفاده از پرسنل تعلیم دیده و قابل اطمینان.
- بهره برداری از نیروگاه با هدف بهبود سیستم و عملکرد.
- تعمیر و نگهداری پیشگیرانه دوره ای.

ورود به سیستم تجمیع اطلاعات
واحد جلب مشارکت:
نام کاربری:
کلمه عبور:


* برای استفاده بدون اشکال از سیستم لازم است از مرورگر FireFox استفاده کنید.